Jak się uczyć z Multisłówkami?

Obejrzyj film i zobacz jak rozpocząć naukę z kursem:

Poznaj przydatne podczas nauki funkcje kursu:

Powtórki MultiSłówka

Regularne wykonywanie powtórek jest najważniejszym elementem kursu. Aby w pełni zrozumieć unikalną metodę MultiSłówka (MultiWords) zapoznaj się z infografiką oraz poniższymi wskazówkami. 

Pomoc jak uczyć się z MultiSłówkami

1. Zapoznaj się z działaniem kursu i sprawdź, jak działa system powtórek


2. Zapoznaj się z praktycznymi wskazówkami dot. powtórek. Pomogą Ci one jeszcze szybciej opanować nowe słówka. 


3. Poznaj przydatne funkcje w kursie, dzięki którym nie stracisz motywacji do nauki nawet na jeden dzień!


4. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć w trakcie korzystanie z kursu MultiSłówka


Szczegółowy opis kursów MultiSłówka


1. Powtórki MultiSłówka

Wykonywanie powtórek – podstawa skutecznej nauki

Wykonywanie regularnych, wyznaczanych przez program powtórek jest najważniejszym elementem nauki, dlatego przy każdym wejściu do kursu (poza pierwszą sesją) należy rozpocząć naukę właśnie od nich. Do powtórek trafiają wszystkie słówka dodane do nauki w module nauka nowego materiału. Od wystawianych ocen znajomości tych słówek zależy częstotliwość ich występowania w kolejnych dniach.

Jak się uczyć

Proponujemy przy każdym uruchomieniu kursu wykonywać na bieżąco powtórki, a następnie dodać jeden lub dwa nowe zestawy słówek. W innym przypadku, ilość materiału do powtórzenia może znacznie wzrosnąć, co znacznie utrudni naukę. Zauważmy, że gdy wybierzemy np. 3 paczki po 15 słówek, przez następne dni będziemy mieli do powtórzenia 45 słówek (ilość ta będzie malała po kilku powtórkach). Jeżeli dodamy do tego powtórki z poprzednich dni, słówek do powtórzenia może się zebrać nawet kilkaset, a przerobienie materiału z tak różnorodnym słownictwem jest trudne i czasochłonne.

Ćwiczenia utrwalające oraz gry językowe są świetnym dopełnieniem powtórek i ułatwiają przyswojenie nowego materiału. Korzystanie z nich urozmaici naukę i zwiększy jej efektywność.

Cykle Powtórek

Wszystkie powtórki do wykonania są podzielone na cykle, dzięki czemu możesz powtarzać mniejsze partie materiału. Ilość powtórek w cyklu wynosi 50. Na dole strony znajduje się informacja o słówkach w cyklu oraz ilości cykli do końca. Aby wykonać pełen cykl musisz ocenić znajomość słówek na 3 lub 4. Jeśli ocenisz na 1 lub 2, słówka te będą się powtarzać w danym cyklu do czasu, aż ich nie poznasz i nie ocenisz na 3 lub 4. Licznik słówek w cyklu na dole strony przeskoczy o jeden po ocenieniu słówka na 3 lub 4. 

Po wykonaniu jednego cyklu zalecamy kontynuować powtórkę. Możesz też przejść do ćwiczeń utrwalających bądź rozpocząć naukę nowego materiału. Ilość powtórek w cyklu możesz zmienić w  ustawiania -> ustawienia powtórek.

2. Praktyczne wskazówki

Udzielanie odpowiedzi

Wykonywanie powtórek polega na podaniu tłumaczenia słówka na język docelowy (na przykład z języka polskiego na angielski). Po wypowiedzeniu lub wpisaniu słówka, kliknij przycisk Sprawdź (skrót klawiszowy 4, enter). Program wyświetli prawidłową odpowiedź oraz cztery przyciski, z których należy wybrać jeden, najlepiej opisujący stopień zapamiętania słówka. Ocenisz w ten sposób swoją znajomość danego słówka.

Ocena znajomości słówka

Podstawą skuteczności metody MultiSłówka  są oceny wystawiane przez użytkownika dla każdego powtarzanego słowa. Na podstawie oceny wyznaczane są późniejsze powtórki. Słówka, które pamiętasz najsłabiej, będą powtarzać się częściej, a słówka pamiętane lepiej – rzadziej. Znaczenie poszczególnych ocen:

  • Nie pamiętam (skrót klawiszowy 1) – błędna odpowiedź lub jej brak. Słówko będzie powtarzane w cyklu do czasu, aż je zapamiętasz i ocenisz na  3 lub 4. W kolejnych dniach to słówko będzie często powtarzane.
  • Słabo (2) –  odpowiedź z małym błędem/literówką. Słówko będzie powtarzane w cyklu do czasu, aż je zapamiętasz i ocenisz na 3 lub 4. W kolejnych dniach słówko będzie często powtarzane.
  • Dobrze (3) – poprawna odpowiedź, ale podana po chwili wahania. Słówko pojawi się w powtórkach za jakiś czas.
  • Bardzo dobrze (4) – poprawna odpowiedź podana bez wahania. Słówko zostanie uznane za nauczone i nie będzie już dodawane do powtórek.

Podpowiedzi

Przy wpisywaniu odpowiedzi możesz skorzystać z opcji podpowiedzi (skrót klawiszowy shift + spacja). Dzięki niej będziesz mógł odkrywać kolejne litery w słowie/wyrażeniu powtórkowym. Aby uruchomić tę funkcję,  wejdź w ustawienia -> podpowiedzi. Funkcję podpowiedzi możesz też używać w ćwiczeniach utrwalających – wpisywanie i dyktando.

Usuwanie słówek z powtórek

Jeśli chcesz, aby dane słówko nie pojawiało się więcej w powtórkach możesz je z nich usunąć. Aby to zrobić kliknij przycisk [X] na dole karty ze słówkiem.

Duża ilość powtórek

Po dłuższej przerwie w korzystaniu z kursu ilość powtórek do wykonania może nadmiernie wzrosnąć. Wszystkie swoje powtórki na dany dzień możesz rozłożyć w czasie w kalendarzu powtórek (Postępy -> kalendarz powtórek). Po wybraniu odpowiedniej opcji kliknij „rozłóż powtórki”.

Wszystkie swoje powtórki możesz też wykasować. Aby to zrobić, wejdź w ustawienia -> ustawienia powtórek  i użyj przycisku Zeruj powtórki. Pamiętaj jednak, że jest to  operacja nieodwracalna i stracisz wszystkie powtórki z kursu.

3. Przydatne funkcje w kursie

Ranking powtórek

Za każdą wykonaną powtórkę zdobywasz 1 punkt. Dzięki temu możesz rywalizować z innymi użytkownikami kursu i motywować się do dalszej nauki. Aktualne wyniki możesz sprawdzić w zakładce Rankingi.

Cel dnia

Dla większej motywacji zaleca się ustawienie celu dnia. Jest to liczba punktów, którą należy zdobyć każdego dnia w wykonując powtórki. W zależności od ilości czasu, który zamierzasz poświęcić na codzienną, regularną naukę, masz do wyboru następujące cele dnia:

Raport tygodniowy

Aby na bieżąco kontrolować swoje postępy w kursie otrzymuj w każdy poniedziałek raport ze swoimi postępami w kursie. Znajdziesz w nim np. datę ostatniego logowania i ilość zdobytych punktów w tygodniu. Wysyłkę raportu możesz uruchomić w ustawieniach kursu.

Uwaga: Istnieje możliwość, że raport wpadnie do spamu. Aby tego uniknąć dodaj nas na zaufanych kontaktów.

Skróty klawiszowe

Przy wykonywaniu powtórek nie musisz korzystać z myszy komputerowej. Możesz używać wyłączenie skrótów klawiszowych:

Pomoc jak uczyć się z MultiSłówkami

Tempo nauki

Tempo nauki wpływa na rozłożenie powtórek w kalendarzu. Możesz je kontrolować, ustawiając na suwaku umieszczonym pod kalendarzem powtórek tempo od bardzo wolnego  (1) do bardzo szybkiego (10). Im szybsze tempo ustawisz, tym szybciej system będzie planował kolejne powtórki. Zalecane tempo: 5.

Ćwiczenia utrwalające

Aby jeszcze lepiej zapamiętać słówka wykonuj regularnie ćwiczenia utrwalające. Znajdziesz je w dziale Utrwalanie. W ćwiczeniach: Rozumienie, Wybór tłumaczenia oraz Dyktando znajdują się słówka tylko z powtórek zaplanowanych na dziś. W pozostałych ćwiczeniach sam ustalasz zakres słów. Masz do wyboru słówka powtórkowe, nowe oraz trudne.

– 50 pkt/dzień (zajmie Ci to kilka minut dziennie),
– 100 pkt/dzień (minimum kwadrans dziennie),
– 200 pkt/dzień (około 30 minut dziennie),
– 500 pkt/dzień (około 60 minut dziennie).

Uwaga: czas potrzebny na realizację danego celu jest orientacyjny i może się znacząco różnić w zależności od poziomu znajomości danego języka.

Pamiętaj też, że powtórki, za które możesz zdobyć punkty i wykonać swój cel, będą dostępne dzień po dodaniu słówek do nauki. Przy pierwszym uruchomieniu kursu są one niedostępne.

Korzystając z naszej platformy, wyrażasz zgodę na wykorzystywanie przez nas plików cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. W każdym momencie możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce.